Biesiada z poetami

Zamknęliśmy letni sezon literacki. A odbyło się to w wyjątkowym miejscu, bowiem w Poleskim Ośrodku Sztuki, który bardzo często gościł i gości znanych pisarzy oraz poetów. Po raz pierwszy nasz oddział był współorganizatorem Katamaranowej Biesiady Literackiej. Słowo „biesiada” kojarzy ze spotkaniem przy dużym stole, z muzyką, jedzeniem, a przede wszystkim w dobrym towarzystwie. Tym razem było to oczywiście literackie towarzystwo. Już po raz trzeci Biesiada odbyła się w tym bardzo klimatycznym miejscu, gdyż budynek Poleskiego Ośrodka Sztuki położony jest w cieniu wysokich drzew, co skutecznie oddziela słuchaczy od zgiełku dużego miasta, można na chwilę skryć się wśród liści i gałęzi.
Biesiada Katamaranowa gromadzi głównie osoby uczestniczące w comiesięcznych spotkaniach literackich Katamaranu, ale zawsze są zapraszani także goście. W poprzednich latach był to Piotr Kasjas, Dariusz Bereski i Fabryka Snów, w tym roku przyjechały do nas Ada Jarosz (Śląsk Opolski) oraz Joanna Słodyczka (Raba Wyżna). Zatem można powiedzieć, że goście byli z daleka. Swoje pełne światła portrety pokazał Paweł Baśnik. Mnie szczególnie spodobały się portrety kobiece, ciepłe barwy na płótnie współgrały z tym, co było za szybą, czyli z późno sierpniową pogodą.
W tym roku również wysłuchaliśmy piosenek przygotowanych przez artystów z Fabryki Snów. Zaśpiewali dla nas: Paweł Ciesielski, Ryszard Krauze, Janusz Kurowski, Janusz Strąkowski oraz Leszek Lisiecki. Czyli zabrzmiały same męskie głosy.
Było też coś słodkiego i ostrego na ząb, przecież nie samą poezją człowiek żyje, zawsze przyda się co nieco dla ciała.
Stałym punktem każdej Biesiady jest zawsze konkurs jednego wiersza o miodu kwaterkę (nagrodą jest miód pitny) i koszulkę z żagielkiem (koszulkę z umieszczonym na niej logo Katamaranu Literackiego). W tym roku obrady jury wspomógł nasz kolega z łódzkiego oddziału ZLP Rafał Zięba, oprócz niego w jury zasiedli: Agnieszka Jarzębowska, Tadeusz Zawadowski – członek ZLP, a także Ada Jarosz i Joanna Słodyczka, swój ulubiony wiersz wybierała również zgromadzona publiczność. Pierwsze miejsce przypadło Annie Baśnik, drugie Krzysztofowi Grzelakowi, trzecie Michałowi Ostrzeniewskiemu, zaś nagrodę publiczności otrzymała Jolanta Miśkiewicz.
Katamaranową Biesiadę prowadziła Małgorzata Skwarek – Gałęska, sądzę, że to wydarzenie już na stałe wpisało się w program letnich imprez literackich. A wśród poetów i pisarzy bardzo dobrze się biesiaduje, w przyszłym roku możecie do nas dołączyć.

Magdalena Cybulska

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s