Muzyczno-literackie pejzaże w Centauro

Chociaż do Walentynek jeszcze bardzo daleko to poniedziałkowe spotkanie w Centauro (Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1) miało bardzo walentynkowy i ciepły klimat. Można było się trochę „ogrzać”, gdy za oknem panował mokry i mglisty grudzień., choć dla mnie piosenka literacka, poetycka jest dobra na każdą porę dnia i porę roku.
Zaprezentował się duet autorów, zresztą doskonale już znany łódzkiej publiczności z wcześniejszych występów w bibliotekach i ośrodkach kultury, Małgorzata Skwarek-Gałęska i Ryszard Krauze, były oczywiście wiersze i piosenki. Liryczno-muzyczno-literacki nastrój udzielił się chyba wszystkim obecnym na sali. W tym duecie podział ról był następujący: Małgorzata Skwarek-Gałęska głównie czytała swoje wiersze, delikatne i pełne kobiecej wrażliwości, ale także pomagała w śpiewaniu, Ryszard Krauze głównie śpiewał piosenki, do których napisał własną muzykę i tekst, ale również przeczytał kilka swoich wierszy. Usłyszeliśmy m. in.: „Piosenkę na dwa głosy” o szczęśliwych porankach zakochanej pary, hit wszystkich festiwali – „Szlak Livingstone᾽a” o pewnej niezbyt udanej turystycznej wycieczce do Afryki, prześmiewczy „Diamencik” o podrywie na cmentarne pomniki, „Uskrzydlenie” – piosenka o nieco erotycznym tekście, zacytuję jej fragment: „pagórki gęsiej skórki usiane twym dotykiem”.
Czyli było przede wszystkim o miłości, ale też o blaskach i cieniach życia, trochę z czułością, bez sentymentalizmu – prawdziwie.
Jednak nastrój nie był tak do końca całkiem poważnie, do programu wkradły się bowiem całkiem pikantne limeryki, których akacja działa się czasem w egzotycznych miejscach.
Jak zauważyła publiczność był to bardzo „zgrany” duet. Jak to bywa w Centauro publiczność zawsze żywo reaguje na literackie występy, tym razem wywiązała się dyskusja na temat jak należy pisać piosenki. Piosenka poetycka lub piosenka turystyczna nadal ma rzesze fanów, a dobry tekst jest tutaj szczególnie ważny.
Na pewno ten duet jeszcze nie raz usłyszymy w Łodzi, może nawet podczas Walentynek.
Magdalena Cybulska

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s