Uroczyste podsumowanie konkursu „Pan Kleks zakłada Akademię w Łodzi”

Najprzyjemniejszą częścią każdego konkursu prozatorskiego lub poetyckiego jest wyręczenie nagród laureatom. Prace wcześniej zostały przeczytane przez jury, podjęto decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień. Było nam bardzo miło kiedy na uroczystości rozstrzygnięcia naszego konkursu prozatorskiego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pojawili się wszyscy laureaci.

Gala rozpoczęła się od przeczytania fragmentu książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, przecież sama książka jak i jej autor byli głównymi bohaterami ogłoszonego przez Oddział Łódzki Związku Literatów Polskich konkursu. Następnie zostały odczytane wyniki.

Laureaci nagrodzonych i wyróżnionych prac to osoby obdarzone niesłychaną wyobraźnią oraz talentem literackim. Bo przecież stwarzanie nowych, fantastycznych światów, opisywanie przygód postaci w nich występujących, nie jest sprawą prostą. Z opowiadań mogliśmy się dowiedzieć dlaczego Akademia powstała akurat w Łodzi, czy kontynuowała ona dzieło swojego założyciela, jakie były losy jego samego, jakie niebezpieczeństwa na nią czyhały, często odbywaliśmy też spacer po naszym mieście, oglądaliśmy znane i mniej znane zabytki oraz zwiedzaliśmy różne muzea. Dzięki bohaterom opowiadań, ich odwadze, a czasem i poświęceniu, Akademia założona przez Ambrożego Kleksa nadal się rozwijała i przyjmowała uczniów. Niektórych bohaterów znaliśmy już z kart książki Jana Brzechwy, innych mieliśmy okazję dopiero poznać. Młodzi jak i trochę starsi wiekiem laureaci konkursu podkreślali często w swoich utworach jak ważne jest czytanie książek, które niekiedy przecież przenoszą nas w całkiem odmienny, magiczny świat.

Przeprowadziliśmy także rozmowy z młodymi jak i dorosłymi twórcami na temat ich zainteresowań, tego od jak dawna piszą, czy lubią książkę Jana Brzechwy, co ich inspirowało podczas pisania, jakie mają plany na przyszłości, zarówno te prywatne jak i literackie.

Jeśli chodzi o młodych wiekiem twórców to naszemu oddziałowi już rośnie konkurencja w dziale prozy.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie i nadesłanie swoich opowiadań. Jednocześnie zachęcamy do dalszych prób literackich. Laureatom jeszcze raz gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów na polu literatury, miło było Was wszystkich osobiście poznać.

Oczywiście planujemy zorganizować kolejny konkurs literacki. Ale tym razem będzie dotyczył on poezji.

 

Magdalena Cybulska

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s