Premierowo w Muzeum Kinematografii

Ostatnio w łódzkim Muzeum Kinematografii zrobiło się poetycko. W tym miejscu związanym głównie z filmem zaczęły odbywać się wieczorki z poetami. Pod koniec kwietnia pod dachem Muzeum Kinematografii usłyszeliśmy wiersze naszego kolegi z ZLP Krzysztofa P. Nowaka i debiutantki Markat Nowackej. Była to podwójna premiera tomików obojga bohaterów wieczoru.

Krzysztof P. Nowak posiada bardzo duży dorobek twórczy, pisze wiersze, opowiadania, haiku, ma na swoim koncie kilkanaście samodzielnych tomików, kilka nagród literackich, jego utwory były drukowane w licznych almanachach, sam także był redaktorem antologii poetyckich i prozatorskich. Jeden z prowadzonych przez niego blogów to „Baba przed lustrem”. Taki tytuł nosi najnowszy tomik poety. Zawiera on krótkie i nieco dłuższe formy a także haiku, zaskakują one nas swoimi pointami oraz aforystyczną, bardzo zwięzłą formą. I nic do nich już dopisać się nie da, zawierają tyle słów, ile powinny.

Markat Nowacka to debiutantka, choć jej wiersze mogliśmy wcześniej przeczytać w antologii grupy poetyckiej Motyl oraz na Facebooku. Wydany zaś tomik nosi tytuł „Temperatura w trupa”. Są to wiersze o niesłychanie ciekawej metaforyce, zawierające w sobie wiele obrazów, emocji, bólu, krzyku. Poruszają sprawy, o których zapominamy i nie chcemy słyszeć, temat cierpienia, zwłaszcza tych bezbronnych. Warto też zauważyć, że poetka wykonała grafiki do obu tomików.

W przerwach między wierszami zagrał na gitarze i zaśpiewał dla nas Paweł Ciesielski znany z występów z zespołem H᾽Ernest oraz Przykrańcówka, jego autorskie piosenki są również bardzo poetyckie.

Zatem w Muzeum Kinematografii będzie można nie tylko zobaczyć wystawę, obejrzeć film, ale także posłuchać wierszy.

Magdalena Cybulska

2016-04-28_132817

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s