Dwaj panowie z miasta P w Centauro

Szef grupy Centauro, Henryk Zasławski, często dość ryzykowanie tworzy „poetyckie pary” czyli wybiera poetów, którzy wspólnie mają prezentować swoje wiersze na wieczorze literackim. Niekiedy są to autorzy, których poetyki, a także spojrzenia na samą poezję są bardzo odmienne.

Tym razem w domu kultury na Siedleckiej gościli „Dwaj panowie z miasta P”, Kacper Płusa i Rafał Zięba, gdyż oprócz tego, że obaj piszą wiersze, to łączy ich także wspólne pochodzenie z Pabianic, choć dziś mieszkają w Łodzi, pierwszy z nich tutaj studiuje a drugi pracuje w Teatrze Nowym.

Rafał Zięba, wiceprezes łódzkiego oddziału ZLP, rocznik 1969, autor trzech tomików wierszy oraz licznych publikacji w czasopismach literackich, tym razem trochę zaskoczył publiczność. Przyzwyczaił nas bowiem do tego, że jego wiersze są długie, posiadają komentarze oraz przypisy, a na spotkaniu w Centauro przeczytał osobiste wiersze, bez przypisów. Oczywiście nadal jest obecna w jego wierszach tematyka historyczna oraz odnajdziemy w nich liczne nawiązania do kultury europejskiej. Było też nieco ironicznie o współczesnej poezji i roli samego poety w naszej rzeczywistości oraz o tym, jakie wiersze się dzisiaj „najlepiej sprzedają”.

Kacper Płusa, rocznik 1992, mimo młodego wieku jest posiadaczem licznych nagród literackich (choć sam mówi, że wciąż uczy się poezji) oraz autorem dwóch tomików poetyckich. Jego wiersze z pierwszego tomu zawsze wydawały mi się bardzo hermetyczne i trudne do zrozumienie. Wiersze zawarte w drugim tomiku chyba bardziej przemawiają do czytelnika, jest w nich więcej emocji, szczególnie zostały mi w pamięci teksty w których tle widzimy szpital psychiatryczny.

Połączenie tych dwóch poetów było chyba ryzykowne, bo dzieli ich nie tylko doświadczenie życiowe, ale także tematyka wierszy (nie wszystkich), poetycki styl, obrazowanie w tekście literackim, poetyccy mistrzowie, ale wieczór był udany. Wiersze bowiem wzbudziło sporą dyskusję wśród obecnych, i to nawet na temat zawartych w nich myśli, co nie zawsze się w Centauro zdarza. Bo często dyskursy w Centauro krążą wokół „niepoetyckich” zagadnień.

 

 

Magdalena Cybulska

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s