Z Krystyną Konecką w Ogrodach Szekspira

krystyna-konecka-spotkanie-klOstatni w tym sezonie artystycznym Katamaran Literacki miał być poświęcony Williamowi Szekspirowi, bowiem w tym roku przypada 400. rocznica jego śmierci. Krystyna Konecka, poetka, fotoreporterka, dziennikarka (ma w swoim dorobku książkę o Korei Południowej), która przyjechała do nas aż z Białegostoku, jest także wielką miłośniczką Williama Szekspira i wszystkiego co z nim związane. Swoją pasją próbowała zarazić łódzką publiczność. Ale na początek było coś o Łodzi i o Zlocie Krystyn, który odbył się w 2003 roku w naszym mieście, a nasza bohaterka w nim uczestniczyła. Potem właściwie było już o Szekspirze. Krystyna Konecka opowiadała nam jak bawiono się podczas obchodów Roku Szekspirowskiego w Stratford-upon-Avon, o teatrze szekspirowskim, a także o zagadkach związanych z życiem autora Hamleta, jego malarskich wizerunkach i jego rodzinie, żonie, matce, dzieciach. Wciąż przecież aktualne jest pytanie, powtarzane przez wielu historyków lub naukowców: czy Szekspir jest autorem wszystkich swoich dzieł, a jeśli nie on, to kto? Dzięki pokazowi slajdów (autorką większości zdjęć była właśnie poetka) odwiedziliśmy miejsca, w których był wielki dramaturg, mogliśmy zobaczyć jak dziś one wyglądają. Wysłuchaliśmy tez kilku sonetów Krystyny Koneckiej, gdyż jak się okazało jest to jej ulubiona forma poetycka. Tomik „Ogrody Szekspira” to zbiór, cykl sonetów, których tematyka dotyczy życia Szekspira, jego dzieł i miejsc z nim związanych oraz bohaterów jego sztuk. Sonet, dziś forma mało popularna, niektórzy pewnie uważają, że staroświecka, ale dość trudna, posiadająca swoje wymagania formalne. Ale Krystynie Koneckiej łatwo „przychodzą” sonety, stanowią one namysł nad tym, co Szekspir nam po sobie pozostawił.

Magdalena Cybulska

„Ogrody Szekspira”

Krystyna Konecka w zbiorze wierszy „Ogrody Szekspira” wędruje lirycznie śladami dramaturga. Luźne refleksje związane z poetą zapisane są w formie klasycznych sonetów. Zestaw pięciu cykli zamieszczony w książce jest pamiątką wycieczek w świat Szekspira a także hołdem dla niego. Trochę w tym zacięcia dziennikarskiego, trochę pasji podróżniczej, bardzo wiele fascynacji literaturą i umiejętności. Zaczynamy od Stratford – miejsca urodzin poety – i zahaczając o różne dramaty jak „Burza, „Król Lear”, „Jak wam się podoba” itp. odwiedzamy miejsca, poznajemy ludzi i bohaterów sztuk a także przemyślenia poetki jakie towarzyszą coraz lepszemu poznawaniu twórczości i życia dramatopisarza, którego podobnie jak Homera chciano wcisnąć między legendy. Tę wędrówkę ułatwiają zdjęcia zamieszczone w książeczce. Miła to lektura i ważne przypomnienie tym bardziej, że mamy Światowy Rok Szekspira.

Warto dodać, że te pięć cykli poetyckich zostało zauważonych i uhonorowanych Pucharem Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego – nagrodą specjalną XVI ogólnopolskiego konkursu literackiego o Buławę Hetmańską 2003 rok.

MTS-G

#krystynakonecka

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii patronaty, współpraca i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Z Krystyną Konecką w Ogrodach Szekspira

  1. olodzzlp pisze:

    #krystynakonecka, #katamaranliteracki

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s