II Zlot Poetów w wakacyjnej atmosferze

2016-08-02_092511

II Zlot Poetów odbył się w bardzo rodzinnej atmosferze, bo wszyscy już się znali z zeszłego roku, no prawie wszyscy, bo niektórzy w zlocie uczestniczyli pierwszy raz. Wielu zaś poetów znało się ze spotkań autorskich i literackich organizowanych przecież w całej Polsce, inni byli tylko „znajomymi” na Facebooku i wreszcie mogli się spotkać poza wirtualnym światem.

Znów Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ulicy Minerskiej opanowali poeci i miłośnicy poezji z kraju i ze świata, a nam było całkiem dobrze w murach tej placówki. Cały program literacko-muzyczny odbył się w sali gimnastycznej, która też wyglądała jakoś znajomo, i jak w zeszłym roku opanowaliśmy niskie ławeczki i materace do ćwiczeń, wysłuchaliśmy bezkrwawych poetyckich potyczek na wiersze oraz występów zespołów zajmujących się śpiewaniem tekstów literackich. Przed poetycką publicznością pojawili się: zespół Przykrancówka, Paweł Ciesielski, Katarzyna Chmiel i Paweł Kulpa, Ryszard Krauze, Agnieszka Battelli, a także swój monodram zaprezentowała Eliza Segiet. Całość prowadziła Małgorzata Skwarek-Gałęska, która była pomysłodawczynią całego przedsięwzięcie. W sali gimnastycznej zabrzmiały wiersze oraz piosenki, było zarówno poważnie jak i zabawnie, w ruch poszły aparaty fotograficzne, dzięki którym można było uwiecznić te chwile.

Lipiec to bardzo wakacyjna pora, zatem warsztaty poetyckie prowadzone przez Hannę Prosnak i Wojciecha Kądzielę odbyły się na świeżym powietrzu, trochę w cieniu i trochę w słońcu. Wieczorem wszyscy zebrali się razem przy ognisku by odrobinę pośpiewać, pogadać o życiu i poezji oraz usmażyć nad ogniem kiełbaski.

W niedziele zaś czytano wiersze z almanachu a także został zorganizowany Turniej Jednego Wiersza.

Tym razem w almanachu odnajdziemy wiersze aż 91 poetów (zeszłoroczny almanach liczy 60 stron, tegoroczny jest prawie o połowę grubszy, to 104 strony) również wiersze nagrodzenie i wyróżnione w Turnieju Jednego Wiersze w 2015 roku. Zapewne wielu poetów zachęconych przez swoich znajomych, którzy byli w Łodzi w zeszłym roku, postanowiło wysłać do almanachu wiersze, przyjechać do naszego miasta, aby zaprezentować swoją twórczość i posłuchać, co w poezji mają do powiedzenia inni. Almanach nosi tytuł „Mosty”, co wskazuje, że wiersze, w ogóle to, co tworzymy powinno łączyć a nie dzielić.

I na pewno w Łodzi udało się stworzyć taką poetycką atmosferę „ponad podziałami”, wszystkich nas bowiem łączy pasja pisania. Może sprawił to bardzo towarzyski charakter tego dwudniowego spotkania, a może wakacje za oknem. Myślę, że każdy z nas, uczestników, wyniósł z tego zlotu wiele pozytywnych emocji i dobrze się bawił. Może wkrótce powstaną jakieś wiersze o Łodzi, zainspirowane naszym miastem, jego historią i zabytkami.

 

Magdalena Cybulska

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii patronaty, współpraca i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „II Zlot Poetów w wakacyjnej atmosferze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s